пʼятниця, 9 березня 2018 р.

ТАРАС ШЕВЧЕНКО НА НОВОСАНЖАРЩИНІ


На початку ХІХ ст. російський цар подарував землі навколо села Шедієве відставному генералу Федору Лук’яновичу. Маючи неабиякі статки, він, Лук’янович, спорудив на високому пагорбі чудовий будинок з великою бібліотекою, картинною галереєю, предметами української старовини, а біля входу до його дому, стояло дві кам’яні «баби».
Син Федора Лук'яновича – Олександр, навчався в Петербурзі, і там познайомився з Тарасом Григоровичем Шевченко. І коли той в 1845 році приїжджав в Україну, він попрохав заїхати на гостину до його, в маєток, в Миргородському повіті Полтавської губернії. Шевченко мав намалювати портрети сім’ї Лук’яновича. З місяць гостював та працював на Миргородщині великий Кобзар, після чого господар умовив свого гостя, навідатись до батька в Шедієве.
В липні 1845 року, в Шедієве, більше тижня гостював Тарас Шевченко у Андрія Федоровича Лук’яновича. Зі спогадів Олександри Мельникової онучки господаря шедіївського «замку» Шевченко найбільш охоче спілкувався з селянами. Мав відмінні пам'ять на імена, виходив «на вулицю». Зі слів Мельникової Тарас Григорович «внес свою часть интереса в тесный круг моего деда. Он даже оставил в память о своем пребывании у него в доме – собственноручно написанный портрет свой»… Шевченко полюбляв дискутувати про минуле, про козаччину, нарікав на кріпацтво. Всупереч сучасним байкам про любовні походеньки Шевченка, Тарас Григорович за спідницями не бігав.
За час перебування в Шедієвому Шевченко намалював три картини олівцем, давши їм назву «На Орелі», «Стінка» та «Краєвид з кам’яними бабами». На одному з малюнків Тараса Шевченка біля великого лісу проглядаються якісь будівлі. Вочевидь перші двори шедіївців були саме там, а не під горою.
В пам'ять про відвідини села Шедієве Тарасом Шевченком, в селі, в 1995 році було споруджено пам’ятний знак. 
Відомо, що Тарас Шевченко намагався видати й поширити намальовані ним картини «Живописна Україна». На превеликий жаль йому вдалося видати лише кілька сторінок. Якби здійснився цей задум, то ми напевне побачили б зображену цим художнім генієм, рідну Оріль.

Немає коментарів:

Дописати коментар