Мета: розкрити особливості твору, його пригодницький характер; розвивати
навички зв’язного мовлення, переказу прозового твору, коментування його;
формувати вміння аналізувати поведінку героїв, їхні вчинки, уміння толерантно й
аргументовано доводити свою думку; виховувати позитивні риси характеру, активну
життєву позицію, оптимістичний світогляд.
Тип
уроку: Урок-подорож, узагальнюючий з інтерактивними елементами.
Обладнання: портрет автора, таблиці, ключ для перевірки результатів вікторини,
підручники, мультимедійні засоби , диски з класичною музикою, картки із
завданнями з теорії літератури.
Епіграф:
Кожна пригода – до
мужності дорога.
Давні пригоди, боронять від
шкоди.
Пригоди учать згоди.
Чоловік без пригоди не живе.
УНТ
Хід уроку
I.
Організаційний
момент.
Уже дзвінок нам дав сигнал: працювати час настав, що ж часу не гаймо, у
мандрівку вирушаймо!
II.
Мотивація
навчальної діяльності.
-
Діти, ви любите пригоди? А романтичні?
-
Так, як сьогодні в нас узагальнюючий урок за повістю Всеволода
Нестайка «Тореадори з Васюківки», на якому ми ще раз згадаємо найцікавіші
сторінки твору, будемо розвивати вміння й навички зв’язного мовлення, коментування подій та вчинків героїв,
вчитимемося аргументувати свою думку, то ми вже можемо вирушити в романтичну
мандрівку. Я бажаю вам отримати задоволення від пригод. Вірю, що кожен
запам’ятає щось із сьогоднішньої розмови й обов’язково використає отримані
знання й уміння в житті.
-
Кожна виконана робота має свою вартість (підпишіть
картки, на яких зазначена вартість виконаних робіт, протягом уроку ставте +
проти кожного завдання й матимете відповідну оцінку):
ВАРТІСТЬ ВИДІВ РОБОТИ
1.
Соціологічне опитування - 1б.
2.
Домашнє завдання – 2б.
3.
Вікторина – 1б.
4.
Робота в групах – 2б.
5.
Гронування – 1б.
6.
Вибірковий диктант – 1б.
7.
«Хвилинка мудрості» - 1б.
8.
Проблемне питання – 2б.
9.
Незакінчене речення – 1б.
-
Уміння спілкуватися
з людьми, правильно формулювати запитання, тобто комунікативну функцію,
ми з вами намагалися удосконалити, провівши своєрідне соціологічне опитування
у стінах рідної школи. Ви запитали в учнів і вчителів, чи відомо їм, хто такі
«тореадори». Будь ласка, оприлюдніть результати своєї роботи.
Тореадор (матадор) – головний учасник бою биків в Іспанії та країнах
Латинської Америки,
який шпагою завдає бикові останнього удару.
-
Дякую за роботу. Але пам’ятайте, що тепер ви повинні розповісти
тим, хто не знав, про тореадорів.
III.
Актуалізація
опорних знань.
а) Перевірка домашнього завдання.
-
А зараз ми з вами потрапляємо в першу пригоду.
-
Уявіть, що ви на конкурсі дизайнерів. Кожен
повинен презентувати свій творчий короткотривалий проект – домашнє завдання.
Поважне журі, уже на нашому конкурсі. Що ж починаємо. Першим до мікрофона
запрошується
--------------------------------------(діти передають мікрофон).
б) Вікторина
«Так чи ні». Пригода 2.
-
Відкрийте робочі зошити, запишіть число, тему уроку й
приготуйтесь до вікторини «Так чи ні».
Думаю, кожен із вас хоча б 1 раз бачив дитячу гру “Найрозумніший”. За
визначений час діти дають відповіді на запитання. (Учні ставлять +
або – на позначення правильного та хибного твердження, потім виконують
взаємоперевірку за поданим ключем).
Вікторина «Так чи ні»
1.
Хлопці хотіли прорити метро
під клунею. (Ні, під свинарником)
2.
За проїзд у метро хлопці
збиралися брати п’ять копійок з учительки української мови. (Ні,
математики)
3.
Дідусь у покарання примусив
хлопців закопувати метро назад. (Так)
4.
Зробити підводний човен хлопці
вирішили з плоскодонки. (Так)
5.
Щоб витягти цуценя з криниці,
хлопці принесли мотузку з дому. (Ні, відв’язали козу)
6.
Кандидатура цапа Жори не
підійшла на тореадорський бій, бо він був з одним рогом. (Ні, бо був
«дуже балакучий»)
7.
Хлопці шукали порятунку від
Контрибуції в калабані. (Так)
8.
Павлусь дружив з Явою ще з
першого класу. (Ні, з 4)
9.
Сестра Яви не вимовляла літеру
«Л». (Ні, «Р»)
10.
Театр хлопці організували разом з учителькою
Галиною Сидорівною. (Так)
11.
Ява з Яришкою найчастіше сварилися через велосипед.
(Так)
12.
Думаючи, що вмирає, Ява подарував Яришці свій
магнітофон. (Ні)
Взаємоперевірка.
IV.
Сприйняття та
узагальнення навчального матеріалу.
1.Робота в групах.
-
Бачу, що в змісті
повісті ви орієнтуєтеся, тому попрошу
вас, на основі опрацьованого матеріалу, довести, що ця повість пригодницька й
визначити її головну думку. Зробимо ми це в групах. Будь ласка, об’єднайтеся в
групи й отримайте завдання.
1 група “Романтики” (Доведіть,
що повість пригодницька)
2 група “Оптимісти (Визначте головну думку повісті)
2. «Гронування»
-
Ми знаємо, що всі персонажі художнього твору поділяються
на головних і другорядних. Пригадаймо, хто ж головні герої повісті?
-
А які вони?
Запишімо на дошці те хороше, що притаманне хлопчикам, і те, що, на вашу думку,
не красить підлітка.
+ ПАВЛУСЬ ―
ЯВА
1.Веселі неслухняні
2.Кмітливі
несерйозні
3.Розумні
необережні
4.Допитливі не люблять навчатися
5.Дотепні
бешкетники
6.Люблять
усе живе
7.Сміливі
8.Виявляють
почуття гумору
-
Хлопчики – ваші однолітки. Вони
здатні на вигадку, бешкетують, завдають клопотів оточуючим. Але ми розуміємо,
що все це вони роблять не зі зла, це –
так би мовити, плоди їхньої бурхливої фантазії. Вони мріють, пізнають життя, і
ми, читаючи твір, не засуджуємо їх, а сміємося й захоплюємося їхніми пригодами.
Та й як не сміятися, адже Всеволод Нестайко – майстер гумористичної прози.
3. Визначення засобів творення комічного.
-
Подумайте, будь ласка, і
скажіть, за допомогою яких засобів творення комічного автор досягає того, що
читаючи повість «Тореадори з Васюківки», ми не можемо стримати сміх.
Словничок
Комічним називають
явища та образи в художній літературі, що викликають сміх через невідповідність
між дією й наслідками, між метою й засобами досягнення її.
Комічне буває
різним за емоційним забарвленням: від добродушного гумору до нищівного сміху.
Досягається
комічне різними засобами:
1.
Надання предмету зображення
невластивих йому рис: “таке катання було, на мою думку, образою для
велосипеда”.
2.
неграмотна дитяча мова
(неправильне вживання звуків): Яришині “загаза чогтова”, ”так тобі й тгеба”,
“щоб ти гозбив свою погану могду”.
3.
Уживання приказок, прислів’їв,
фразеологізмів: “причепився, як реп’ях до собачого хвоста”, “міняв професії,
як циган коні”, “шукай вітра в полі”.
4.
Несподівані порівняння: “очі
– наче тракторні фари”, “землю гребе ногами, як екскаватор”, “ми заклякли, мов
курчата перед шулікою”.
5.
надання незвичайних для тварин
кличок: корова Контрибуція, бугай Петька, цап Жора.
6.
Використання зниженої лексики,
лайливих слів: “вуха пообриваю і свиням викину”, “анциболотники, шминдрики,
авантюрист шмаркатий”.
7.
Применшення (літота) й
перебільшення (гіпербола): “життя в наших тілах лишилося процентів п’ять, не
більше”, “трирічне дівча могло зараз нас брать за п’яти, кидать в торбу й нести
на базар продавати по дві копійки за пучок”, “батьки зробили нам чотириста
двадцять восьме серйозне попередження по тому місцю, про яке при дівчатах не
говорять”.
8.
Використання наукової чи
професійної лексики в буденній ситуації: слова “кінозірка” після вдалого
приземлення – “політ пройшов нормально”, “почуваю себе добре”, “невагомість
і перевантаження перенесла задовільно”.
Комічне в художньому творі поглиблює
наші знання про світ, допомагає боротися з недоліками в характері окремих людей
і в суспільстві.
(Діти визначають і
називають засоби творення комічного у повісті)
4.
Вибірковий диктант.
-
Крім названих вами засобів
автор, щоб зробити розповідь яскравішою, образнішою, використовує різні художні
засоби. Які ж саме? (Діти називають художні засоби)
-
Ви вже знаходили їх у тексті,
тому зараз я пропоную, об’єднавшись у пари , виокремити з поданих художніх
засобів епітети, порівняння, метафори.
(1
пара – епітети - прекрасна, благородна ідея; найкращий
друзяка; мисливець завзятий; розлючений бик; славний, знаменитий, могутній
єгипетський фараон; червоно-біло-зелена каша; страшнюче мурмило.
2 пара – метафори - нам’яти вуха;
причепилося те ім’я до нього, як реп’ях до собачого хвоста; півдня загоряв на
ізоляторах (на стовпі); усе, що було поганого на дорозі, ми підібрали на свої
штани і сорочки; репаються смугасті бомби; ллється червона кавуняча кров; вітер
гуляє по сцені; ми жували слова.
3 пара – порівняння - сталь, а не
характер; червоний, мов рак; очі, наче тракторні фари; землю гребе, як
екскаватор; схожий, як свиня на коня.)
5.
Фізкультхвилинка. (повільна мелодія)
Глибоко вдихайте і повільно очі закривайте,
а тепер на руки всі лягайте, і хвилинку спочивайте!
Що
ж хвилина та минула, знов робота до уроку повернула!
6. «Хвилинка мудрості»
-
Поясніть, будь ласка, народне прислів’я: «Кожна пригода – до мужності
дорога».
(Учні
пояснюють прислів’я)
-
Так, у пригодах, у
різноманітних приємних і неприємних ситуаціях гартується воля, характер людини
і справжня дружба. А чи хотіли б ви мати таких друзів, як Павлусь і Ява? Чому?
7.Відеофрагмент. Переглянемо ваш улюблений епізод.
У будь-якій ситуації потрібно
залишатися оптимістом, у всьому знаходити позитив.
-
До речі, які слова
асоціюються у вас зі словами «пригоди»
-нове, несподіване, «оптимізм»- найкращий, «романтика»-
незвичайність, мрійливість, незвідність?
9. Творча робота.
Підбір музичного оформлення.
- Продовжуючи тему
асоціацій, пропоную вам прослухати декілька уривків з класичних творів і
спробувати визначити уривок, який найбільше підходить до кориди, влаштованої
хлопчиками.
(Учні слухають уривки музичних
композицій, добираючи найбільш вдалу)
10. Сюрприз ( літературні герої на уроці). Ява та Павлуша справжні друзі
11. Методика “Діаграма Вена”
V. Підведення підсумків.
-
Дякую всім за роботу й пропоную закінчити речення:
«Сьогодні на уроці я
зрозумів…»
або
«Після вивчення повісті
«Тореадори з Васюківки» я зробив такі висновки…»
-
Дякую, сподіваюся, всі ви
отримали задоволення від уроку.
-
Бажаю, щоб ваше дитинство було таким же яскравим
і різноманітним, як у Павлуся з Явою, щоб кожен із вас був непересічною
особистістю, яка не забуває про закони моралі та етики.
VІ. Домашнє
завдання.
Уявіть, що ви створили
клуб романтиків. Складіть устав цього клубу
або Скласти усний роздум на тему
: «Як зробити своє життя цікавішим».
VІІ. Оцінювання.
-
Підрахуйте, будь ласка,
кількість отриманих балів.
«Тореадори з Васюківки» (трилогія) (1973):
«Пригоди Робінзона Кукурузо» (1964) — повість;
«Незнайомець з тринадцятої квартири» (1966);
«Таємниця трьох невідомих» (1970) — повість;
«В Країні Сонячних Зайчиків» (трилогія) (1994):
«В Країні Сонячних Зайчиків» (1959).
«Незнайомка з Країни Сонячних Зайчиків» (1988)
«В Країні Місячних Зайчиків».
«Шурка і Шурко» (1956) — збірка оповідань;
«Це було в Києві» (1957) — збірка оповідань;
«Марсіанський жених» (1968) — п'єса;
«Робінзон Кукурузо» (1970) — п'єса;
«Вітька Магеллан» (1975) — п'єса;
«Одиниця з обманом» (1976) — повість;
«Пригоди Грицька Половинки» (1978) — повість;
«Пригоди журавлика» (1979) — повість;
«Незвичайні пригоди у лісовій школі» (1981) —
повість;
«Пересадка серця» (1983) — п'єса;
«Чудеса в гарбузах» (1984) — повість;
«П'ятірка з хвостиком» (1985) — повість;
«Скринька з секретом» (1987) — повість;
«Слідство триває» (1989) — збірка п'єс;
«Таємничий голос за спиною» (1990) — збірка
детективів;
«Чорлі» (1995) — повість-казка;
«Чарівні окуляри» (2006)
Немає коментарів:
Дописати коментар